تحریک الکتریکی عضلات Electrical muscle stimulation

تحریک الکتریکی عضله (EMS) که به عنوان تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) یا الکترومیوستیولاسیون نیز شناخته می شود، تحریک انقباض عضلانی با استفاده از تکانه های الکتریکی است. EMS به دلایل زیادی در چند سال اخیر توجه فزاینده ای را به خود جلب کرده است: می توان از آن به عنوان یک ابزار تمرین قدرتی برای افراد سالم و ورزشکاران استفاده کرد. می تواند به عنوان یک ابزار توانبخشی و پیشگیرانه برای افرادی که به طور جزئی یا کامل بی حرکت هستند استفاده شود. می توان از آن به عنوان یک ابزار تست برای ارزیابی عملکرد عصبی و یا عضلانی در داخل بدن استفاده کرد. می توان از آن به عنوان یک ابزار ریکاوری پس از ورزش برای ورزشکاران استفاده کرد. تکانه‌ها توسط یک دستگاه تولید می‌شوند و از طریق الکترودهای روی پوست نزدیک به ماهیچه‌های در حال تحریک ارسال می‌شوند. الکترودها معمولاً پدهایی هستند که به پوست می‌چسبند. تکانه ها پتانسیل عملی را تقلید می کنند که از سیستم عصبی مرکزی می آید و باعث انقباض ماهیچه ها می شود. استفاده از EMS توسط دانشمندان ورزشی به عنوان یک تکنیک مکمل برای تمرین ورزشی ذکر شده است و تحقیقات منتشر شده در مورد نتایج به دست آمده در دسترس است. در ایالات متحده، دستگاه های EMS توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم می شود.

تحریک الکتریکی عضلات می تواند به عنوان یک ابزار تمرینی، درمانی، یا ابزار زیبایی استفاده شود.

توانبخشی فیزیکیPhysical rehabilitation

در پزشکی، EMS برای مقاصد توانبخشی استفاده می شود، به عنوان مثال در فیزیوتراپی در پیشگیری از آتروفی عضلانی به دلیل عدم فعالیت یا عدم تعادل عصبی عضلانی، که می تواند به عنوان مثال پس از آسیب های اسکلتی عضلانی (آسیب به استخوان ها، مفاصل، ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها) رخ دهد. ای ام اس با تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)، که در آن از جریان الکتریکی برای درمان درد استفاده می‌شود، متمایز است. به این معنی که انقباض عضلانی مشاهده نمی شود.

برای افرادی که بیماری‌های پیشرونده مانند سرطان یا بیماری مزمن انسدادی ریه دارند، استفاده از این سیستم ممنوع است EMS برای بهبود ضعف عضلانی برای کسانی که نمی‌توانند یا مایل به انجام ورزش کل بدن نیستند، استفاده می‌شود.EMS ممکن است منجر به بهبود آماری قابل توجهی در قدرت عضله چهار سر ران ، و بالا رفتن قدرت استقامت عضلات شود، همچنین نشان می‌دهد که EMS ممکن است منجر به افزایش توده عضلانی شود.

در طول تمرین EMS، مجموعه‌ای از گروه‌های عضلانی مکمل (به عنوان مثال، عضله دوسر و سه سر) اغلب به روش متناوب، برای اهداف تمرینی خاص، مانند بهبود توانایی دستیابی به یک آیتم مورد هدف قرار می‌گیرند.

کاهش وزن Weight loss

این ورزش باعث سوزاندن کالری به مقدار قابل توجهی میشود چون بعد از تمرین تا جلسه بعدی تمرین سطح هورمون های چربیسوز بالاست و تمریناتی که انجام میشود تقریبا کل بدن درگیر است مثلا چندین ماهیچه، قلب و سیستم تنفسی همه به طور همزمان درگیر می شوند.
و چربیسوزی به طور موضعی است در نواحی دلخواه توسط مربی و ورزشکار است

جلوه ها Effects

EMS باعث سازگاری فیبرهای عضلانی می شود. به دلیل ویژگی های فیبرهای عضلانی اسکلتی، انواع مختلف فیبرها را می توان به درجات متفاوتی فعال کرد و تغییرات ایجاد کرد این الگوها که به آنها پروتکل گفته می شود، باعث واکنش متفاوتی از انقباض انواع فیبر می شوند. برخی از برنامه‌ها مقاومت در برابر خستگی، یعنی استقامت را بهبود می‌بخشند، برخی دیگر تولید نیرو را افزایش می‌دهند.

تاریخ History

لوئیجی گالوانی (1761) اولین شواهد علمی مبنی بر اینکه جریان می تواند عضله را فعال کند ارائه کرد. در طول قرن‌های 19 و 20، محققان خواص الکتریکی دقیقی را که باعث ایجاد حرکت ماهیچه‌ها می‌شود، مطالعه و مستند کردند.کشف شد که عملکردهای بدن ناشی از تحریک الکتریکی باعث تغییرات طولانی مدت در عضلات می شود. در دهه 1960، دانشمندان ورزش شوروی از EMS در آموزش ورزشکاران نخبه استفاده کردند و ادعا کردند که 40 درصد افزایش نیرو داشته است.در دهه 1970، این مطالعات طی کنفرانس هایی با مؤسسات ورزشی غربی به اشتراک گذاشته شد. با این حال، نتایج متناقض بود، شاید به این دلیل که مکانیسم‌هایی که در آن EMS عمل می‌کرد، به خوبی درک نشده بود.تحقیقات فیزیولوژی پزشکی مکانیسم هایی را مشخص کردند که توسط آن تحریک الکتریکی باعث انطباق سلول های ماهیچه ها، عروق خونی و اعصاب می شود.

جامعه و فرهنگ Society and culture

مقررات ایالات متحده:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دستگاه های EMS را به دو دسته کلی تأیید و منتشر می کند: دستگاه های بدون نسخه (OTC) و دستگاه های نسخه ای. دستگاه های OTC فقط برای تقویت عضلات قابل فروش هستند. دستگاه های نسخه ای را می توان فقط با نسخه پزشکی برای درمان خریداری کرد. دستگاه های تجویزی باید تحت نظارت یک پزشک مجاز برای مصارف زیر استفاده شوند:

تسکین اسپاسم عضلانی؛
پیشگیری یا تاخیر در آتروفی ؛
افزایش گردش خون موضعی؛
آموزش مجدد عضلات؛
تحریک فوری عضلات ساق پا پس از جراحی برای جلوگیری از ترومبوز وریدی.
حفظ یا افزایش دامنه حرکتی
FDA دستور می دهد که دستورالعمل ها به طور برجسته موارد منع مصرف، هشدارها، اقدامات احتیاطی و واکنش های نامطلوب را نشان دهند، از جمله: عدم استفاده برای استفاده کننده از ضربان ساز. عدم استفاده در قسمت های حیاتی، مانند اعصاب سینوس کاروتید، در سراسر قفسه سینه، یا در سراسر مغز. احتیاط در مصرف در دوران بارداری، قاعدگی و سایر شرایط خاص که ممکن است تحت تأثیر انقباضات عضلانی قرار گیرند. عوارض جانبی بالقوه شامل تحریکات و سوختگی های پوستی است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *